Ukládáme brambory do sklepa na zimu


Prodej brambor na uskladnění má v naší zemi mnohaletou tradici. Podzimní období znamenalo pro mnoho rodin přípravu sklepních prostor, aby byly čisté, dostatečně velké a schopné udržet potřebnou teplotu od listopadu do března. Brambory tu vydrží ve velmi dobré jakosti i bez klíčků několik měsíců a lze je objednávat ve velkém množství naráz, což ušetří nemalé finance a také starosti s častým nakupováním brambor v obchodech. A máte-li k dispozici dobrý zdroj v BIO kvalitě, odkud brambory odebíráte, je to pro vás velkým přínosem, protože soukromí farmáři nám mohou nabídnout mnohem víc, než zemědělské plodiny z dovozu od neznámého pěstitele.

sklizeň ovoce

Jak pro koncové odběratele, tak i pro samotné farmáře jsou velmi důležité skladovací přepravky. Dříve se k tomu využívaly převážně dřevěné bedýnky, což svůj význam splnilo, ale dnes je nahrazuje plastová bedna velká schoellerallibert.com. Jaké jsou její hlavní výhody vůči dřevu?

farmářská úroda

Plísně – stalo se vám někdy, že jste položili dřevěné bedýnky do sklepa přímo na podlahu a vzlínající vlhkost se postarala o kontaminaci bedýnek a jejich obsahu plísní? Docela častý jev a bohužel nebezpečný pro vaši úrodu, protože plíseň dokáže napadnout i obsah celé bedýnky, a pokud se toho nevšimnete, je to průšvih. Dřevo velmi ochotně nasává vlhkost, a ta je pro plísně nutnou podmínkou k přežití.

Nekácí se – postavíte-li dřevěné bedýnky na sebe do vrstvy pěti až deseti beden a nedopatřením do tohoto komínu vrazíte loktem, bude velmi pravděpodobné, že se skácí na zem. Toto se vám nemůže stát u plastových beden se zářezy, díky nimž stojí i patnáct beden na sobě velmi stabilně a pevně.

Dají se umýt – vizitkou každého farmáře i jeho odběratele je čistota přepravních a skladovacích nádob. Ty dřevěné v čistotě neudržíte, není to možné, protože dřevo není hoblované a je pouze hrubě opracované. Naopak bedny z plastu jsou hladké a snadno je vyčistíte vodou s běžným saponátem.