Soustružnický nůž pro obrábění kovů i dřeva


Soustružení patří k nejstarším obráběcím procesům ve strojírenství. Je to také jedna z prvních výukových lekcí, které jsou zaměřené na studenty a učně strojírenských učebních oborů ve školních dílnách. Studenti se učí poprvé upínat do upínací hlavy soustružnický nůž https://www.i-nastroje.cz/soustruznicke-a-jine-noze a ověřují si získané teoretické poznatky v praxi tím, že uvádí stroj do chodu a pokouší se odebírat nožem z obrobku třísku.

práce na soustruhu

Soustružení je proces, kdy se otáčí obrobek, a nůž z něj odebírá postupně materiál pomocí posuvu a přísuvu, a podle rychlosti otáčení a posunu nože se také docílí různé jakosti povrchu. Odebírání třísky z obrobku provází velké množství tepla a to je také jasný důvod k tomu využívat chladicí emulzi nebo olej. https://www.mountfield.cz/motorove-pily-prislusenstvi-oleje Soustružením lze docílit ovšem pouze omezené přesnosti výroby a jakosti povrchu, a chcete-li mít součástku přesnější a hladší, musíte po soustružení využít proces broušení.

soustružení dřeva

V učňovských střediscích a na středních školách se učni a studenti seznamují obvykle s těmi základními strojírenskými zařízeními a stroji, což jsou v případě soustružení staré soustruhy, které byly v provozu již za socialismu. Vypadají sice primitivně, ale dokážete s nimi vyrábět i velmi přesné strojírenské výrobky a pro výuku ve školách to postačí. V současné době se však soustružnický nůž ocitá v moderních strojních systémech známých jako CNC, tedy numericky (počítačově) řízené mechanismy, kde sice dochází ke stejné obráběcí proceduře, ale o její průběh se stará naprogramovaný cyklus výpočetního software.

Soustruhy však neexistují pouze pro kovové výrobky, setkáte se s těmito stroji, i když poněkud odlišné konstrukce, i pro soustružení dřeva. Dřevosoustruhy bývají cenově lépe dostupné a můžete si je pořídit i vy do domácí dílny. Z vhodného materiálu, obvykle z tvrdého proschlého dřeva, tak lze vyrábět různé dekorativní a užitné předměty, například talíře, misky, svícny, nohy stolů a židlí atd.